AccueilMes livresAjouter des livres
Découvrir
LivresAuteursLecteursCritiquesCitationsListesQuizGroupesQuestions
Rejoignez Babelio pour découvrir vos prochaines lectures
Éditeur : Literatura Artistica (01/01/1989)

Note moyenne : 5/5 (sur 1 notes)
Résumé :

FnacAmazonCulturaMomoxLeslibraires.fr
Critiques, Analyses et Avis (1) Ajouter une critique
Tandarica
  12 juin 2019
Ion Druță est le fils d'un peintre d'églises, très attaché au milieu rural. Ce premier volume de ses oeuvres écrites en roumain comprend entre autres son récit autobiographique Horodiște (1975) du nom de son village natal. C'est un écrivain joyeux qui possède un spectaculaire sens de l'humour. Ses nouvelles sont un vrai régal.
Citations et extraits (6) Voir plus Ajouter une citation
TandaricaTandarica   06 mars 2015
Oricît de frumos şi înţelept ar fi fost întocmit calendarul, pentru lumea de la sate adevăratul an începe odată cu înmugurirea, cu acea "frunză verde" cîntată din moşi-strămoşi, şi sfîrşeşte, cînd acea frunză verde se îngălbeneşte, se desprinde din copac şi cade la pămînt, pe-o margine de drum.
TandaricaTandarica   06 mars 2015
O, soare balcanic, revărsat peste văile şi dealurile moldave, o, acele iubiriscurte, scînteietoare, istovitoare, cît de mult aduceţi voi în scurta noastră trecere pe acest pămînt, şi cît de mult luaţi cu voi pentru a nu le mai întoarce niciodată.
TandaricaTandarica   06 mars 2015
I-a privit în treacăt - numai o clipă, - dar a înţeles că tot ce-a avut mai scump în viaţă, a schimbat pe aceşti doi ochi căprui. Şi pămîntul, şi păpuşoii, şi mânjii, şi iarba. Biruiseră aceşti doi ochi.
TandaricaTandarica   06 mars 2015
Rusanda e încă un copil, şi copila care-ţi place mai trebuie să ţi-o creşti, dacă vrei gospodină în casă, zic bătrînii. A creşte o fată înseamnă în primul rînd a o dăscăli.
TandaricaTandarica   06 mars 2015
Sunt oameni care-şi scot durerile în văzul lumii, pentru a scăpa de ele, dar sunt şi de cei care coboară cu durere cu tot în adîncul firii sale şi nu se arată pînă nu-şi revin.