AccueilMes livresAjouter des livres
Découvrir
LivresAuteursLecteursCritiquesCitationsListesQuizGroupesQuestionsPrix BabelioRencontresLe Carnet
EAN : 9789736758669
Jurnalul National (01/01/2011)
4/5   1 notes
Résumé :
Jar și Amândoi, romanele care compun sumarul volumului de față, sunt, orice s-ar spune, romane ale lui Liviu Rebreanu. Autorul lui Ion nu era altul când le-a scris, chiar dacă putem admite scăderi ale artei sale. Să le punem alături, pentru comparație, nu doar cu punctele de maxim ale creației sale, ci și cu alte romane din epocă și vom observa că ambele valorează, după vorba consacrată,... >Voir plus
Acheter ce livre sur
Fnac
Amazon
Decitre
Cultura
Rakuten
Que lire après Jar AmândoiVoir plus
Critiques, Analyses et Avis (1) Ajouter une critique
Le livre rassemble deux livres : "Jar" (Braise) et "Amândoi", traduit en français par "Deux d'un coup".
Quant à "Jar", c'est le "roman du suicide" comme on dit en Roumanie. C'est probablement ce qui explique que ce soit l'un des seuls de Liviu Rebreanu qui ne soit pas traduit en français à ce jour (c'est une chose que d'être traduit, une autre que d'être trouvable, encore une autre que de se trouver couramment en librairie). Avis aux amateurs, depuis le début de l'année, c'est dans le domaine public.

Citations et extraits (3) Ajouter une citation
Reținu pe polițaiul Ploscaru care, nu pentru meserie, dar prin felul lui de viață, cunoștea Piteștii cum își cunoștea buzunarele. Nu orașul, ci oamenii, până la cei mai umili. Asta era meritul lui unic, dar considerabil, în poliție, mai ales că informațiile lui erau întotdeauna exacte și corecte.
După ce încheie cu grefierul formalitățile de ri-goare pentru întocmirea dosarului, comandă cafele. Polițaiul interveni jovial:
— Dacă-mi dai voie, domnule jude, a mea să fie cu un coniac înlăuntru și altul separat alături! După o crimă atâta de scârnavă, trebuie să-ți stingi greața măcar cu un pic de alcool!...
— Într-adevăr scârnavă! aprobă Dolga. Foarte bine ai spus. Eu încă n-am cunoscut, din păcate, familia Dăniloiu...
(Amândoi)
Actul sexual fără substratul pasiunii copleşitoare este o terfelire şi trupească şi sufletească de care trebuie să te ruşinezi în faţa oamenilor şi, mai ales a conştiinţei tale.
( Jar)
Mi-ai otrăvit sângele şi nu mai pot trăi fără otrava ta. (Jar)